Zawieszenie

Zawieszenie samochodu to układ, który zapewnia nie tylko komfort jazdy, ale przede wszystkim decyduje o jej bezpieczeństwie. Od stanu zawieszenia zależy stabilność pojazdu, właściwy kontakt kół z nawierzchnią, a co za tym idzie – przyczepność do podłoża, które nie zawsze jest w idealnym stanie.

Dlaczego naprawa zawieszenia bywa konieczna?

Naprawa zawieszenia to często wykonywana w naszym serwisie usługa, mimo iż Warszawa, na terenie której działamy, może poszczycić się wieloma dobrymi drogami. Jak wiadomo, to właśnie zła jakość nawierzchni jest częstą przyczyną uszkodzeń. Na wybojach, dziurach, krawężnikach czy nierównych przejazdach przez torowiska zawieszenie poddawane jest działaniu ogromnych sił. Zużywanie się jego elementów jest jednak normalnym zjawiskiem nawet przy jeździe po terenie Warszawy czy innych miast o nowoczesnej infrastrukturze drogowej. Problem ten dotyczy w szczególności aut eksploatowanych przy dużych prędkościach albo z bliskim maksymalnemu obciążeniem.

Dlaczego istotne jest utrzymanie zawieszenia w dobrym stanie?

Stan zawieszenia samochodowego decyduje o bezpieczeństwie jazdy. Zużyte amortyzatory (tłumiki drgań) powodują, że koła nie utrzymują ciągłego kontaktu z nawierzchnią – wpadają w drgania po przejechaniu każdej nierówności. W takich warunkach niemożliwe jest zapewnienie pojazdowi właściwej przyczepności, od której zależy stabilność toru jazdy i możliwość efektywnego hamowania.

Drgające wskutek uszkodzenia amortyzatorów elementy zawieszeń samochodowych ulegają szybszemu zużyciu. Dodatkowym obciążeniom poddawane są łożyska kół, wahacze, końcówki drążków kierowniczych czy poduszki i końcówki stabilizatorów. To z kolei staje się powodem pojawiania się luzów, które wpływają na stabilność samochodu na drodze, nieprawidłowe działanie układu kierowniczego, a także stuki i drgania występujące podczas jazdy.

Przygotowanie do naprawy zawieszenia

Wykonywane w naszym serwisie naprawy poprzedzone są diagnostyką zawieszenia, pozwalającą na zidentyfikowanie nieprawidłowości w działaniu amortyzatorów, wychwycenie luzów pojawiających się w układzie kierowniczym, na zwrotnicach kół przednich czy na wahaczach. Dzięki zapleczu diagnostycznemu można również dokonać sprawdzenia zawieszenia pod kątem ustawienia zbieżności kół. Jest to element bardzo istotny – nieprawidłowa zbieżność może mieć wpływ na kierowanie pojazdem (w szczególności zdolność do utrzymywania kierunku jazdy na wprost). Wadliwe ustawienie kół powoduje też przyspieszenie zużycia i nierówne ścieranie się bieżnika opon. Szybciej tracą one niezbędne do jazdy własności, co obniża bezpieczeństwo poruszania się samochodem i zwiększa koszty jego eksploatacji.

Zawieszenia samochodowe i ich regeneracja

Regeneracja zawieszenia samochodowego to sposób naprawy, który może znacząco obniżyć cenę doprowadzenia pojazdu do stanu pełnej sprawności technicznej. Nasz serwis wykonuje usługę regeneracji niektórych elementów konstrukcyjnych zawieszenia. Usługa ta zwykle jest zdecydowanie tańsza niż zakup nowych części. Oferujemy m.in. profesjonalną regenerację wahaczy i zwrotnic.

Każdy klient z Warszawy i okolic może zwrócić się do nas w sprawie regeneracji elementów swojego pojazdu. By upewnić się, czy w danym przypadku jest ona możliwa, wykonujemy diagnostykę zawieszenia. Należy jednak mieć świadomość, że odnowienie i doprowadzenie do pełnej sprawności pracujących w pojeździe części możliwe jest tylko wtedy, gdy stopień ich zużycia nie jest zbyt duży. Regeneracja zawieszenia zwykle nie jest już możliwa, jeśli występują w nim duże luzy, stuki albo gdy w czasie jazdy dochodzi do znacznego stopnia wibracji. Autoserwis DPF Technologies może nie podjąć się naprawy, jeśli części będą nadmiernie zdeformowane, wygięte, a luzy gniazda sworzni czy innych elementów mocowania będą przekraczały określone wartości.

Diagnostyka zawieszenia a zbieżność

Naprawa zawieszenia jest zwykle złożoną czynnością. Nawet rutynowa wymiana amortyzatorów wiąże się z koniecznością rozkręcenia wielu części, które wpływają na ustawienie kół. Dlatego po ponownym montażu niezbędne staje się sprawdzenie zawieszenia pod kątem ich zbieżności. Zapewnia to bezpieczeństwo użytkowania pojazdu, zapobiega przedwczesnemu zużyciu się łożysk kół i opon.

Podobna sytuacja ma miejsce, gdy przy naprawie zawieszenia demontuje się piasty i tarcze hamulcowe, zwrotnice kół, wymienia ich sworznie albo gdy konieczna jest regeneracja wahaczy lub instalacja nowych. Te ostatnie – szczególnie w układach wielowahaczowych – wpływają znacząco na prawidłową geometrię zawieszenia. Wykonanie ustawienia zbieżności po ich demontażu jest wręcz niezbędne. Choć usługa ta jest dodatkowo płatna, nie warto z niej rezygnować. Brak zbieżności kół może spowodować, że własności jezdne samochodu nie będą optymalne, kierowanie nim stanie się trudniejsze, a zużycie paliwa – większe. W konsekwencji wzrosną całkowite koszty eksploatacji pojazdu.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie