Oleje, filtry

Wymiana olejów i filtrów w samochodach to jedna z podstawowych usług, jakie świadczymy w auto-serwisie DPF Technologies w Warszawie. Dzięki regularnym wykonywaniu tej operacji, silnik na dłużej zachowuje swoją wydajność. Znacznie zmniejsza się także prawdopodobieństwo jego uszkodzenia.

Jaką rolę spełnia olej silnikowy i filtr w samochodzie?

Olej silnikowy zapewnia przede wszystkim smarowanie poruszających się względem siebie elementów silnika. Tworząca się pomiędzy nimi cieniutka warstwa oleju zmniejsza tarcie i opory pracy motoru, zapobiega jego zatarciu. Rolą przepływającego przez silnik oleju jest także chłodzenie ego poszczególnych części, co chroni je przed zniszczeniem z powodu przegrzania. Dotyczy to na przykład bloku silnika, tłoków czy turbosprężarki.

Olej samochodowy spełnia też funkcje czyszczące. Usuwa z powierzchni roboczych silnika osady, drobinki startego metalu, pyły, które dostały się wraz z zassanym powietrzem. Szkodliwe cząstki są zbierane w filtrze oleju. On również wymaga czasem wymiany, bo gromadzący się w nim materiał powoduje zwiększenie oporów przepływu i zmniejsza skuteczność smarowania. Dlatego zalecanym i praktykowanym przez nasz auto-serwis w Warszawie postępowaniem jest jednoczesna wymiana filtra i oleju.

Jak często należy wymieniać olej w silniku?

Regularna wymiana oleju w silniku spalinowym to podstawowe zalecenie eksploatacyjne producenta pojazdu. Jej potwierdzanie w książce serwisowej jest warunkiem zachowania prawa do korzystania z gwarancji na zespół napędowy samochodu.

Zalecenia poszczególnych producentów różnią się między sobą. W przypadku pojazdów osobowych odstępy pomiędzy wymianą olejów i filtrów mogą być definiowane w instrukcji serwisowej w zakresie od 10 do 30 tysięcy przejechanych kilometrów. Informacja o maksymalnym przebiegu pomiędzy kolejnymi serwisami olejowymi nie jest bezpośrednio związana z marką, modelem i rocznikiem pojazdu. Wiąże się ona z typem wykorzystanego w nim silnika. Silnik wolnossący o niedużej mocy będzie miał inne zalecenia w zakresie wymiany oleju niż turbodoładowany motor o wyjątkowo dużej mocy i momencie obrotowym.

Producenci zwracają uwagę, że określane przez nich przebiegi między wymianami oleju w aucie mają charakter referencyjny. Zużycie i starzenie się tego materiału eksploatacyjnego zależy od wielu czynników. Należą do nich temperatury otoczenia, odcinki, jakie przejeżdżane są po każdorazowym uruchomieniu silnika czy prędkości, z jakimi pojazd się zwykle porusza.

Na długość okresów pomiędzy kolejnymi wymianami oleju ma wpływ stan silnika. Motor z nieszczelnościami na pierścieniach tłoków albo ze zużytymi elementami mechanicznymi będzie wymagał częstszego serwisowania niż zespół napędowy w fabrycznie nowym pojeździe.

Elementem wpływającym na określenie daty wymiany oleju jest także czas jego użytkowania. Parametry eksploatacyjne środków smarnych pogarszają się wskutek utleniania, oddziaływania z zanieczyszczeniami i resztkami paliwa, które mogą się w nim gromadzić. Dlatego producenci zalecają wymianę oleju w aucie przynajmniej raz w roku – niezależnie od przebiegu pojazdu w tym okresie.

Kiedy zmieniać olej w nowym samochodzie?

Nowoczesne komputery pokładowe określają moment, w którym trzeba dokonać przeglądu samochodu, na podstawie rzeczywistych danych dotyczących jego eksploatacji. Konieczność szybkiej wymiany oleju sygnalizuje zapalająca się na desce rozdzielczej kontrolka lub komunikat komputera.

Niegdyś zalecano wymianę oleju i jego filtra w nowych samochodach po przejechaniu 1500-2500 kilometrów. Miało to służyć usunięciu drobin metalu i zanieczyszczeń, które mogły pojawić się w silniku w procesie jego docierania. Nowoczesne silniki najczęściej nie wymagają takiej procedury, ponieważ produkowane są z o wiele większą precyzją i lepszym spasowaniem części niż przed laty. Zwykle też są docierane na hamowniach w fabrykach. Większość producentów zrezygnowała więc z wyżej wspomnianego zalecenia serwisowego. Jednak wielu kierowców nadal decyduje się na profilaktyczną wymianę oleju wraz z filtrem po niedługim okresie użytkowania nowego auta. Taką usługę świadczymy w naszym auto-serwisie w Warszawie, jednocześnie sprawdzając, jakie są zalecenia producenta – czy pominięcie wymiany przy określonym stanie licznika nie spowoduje unieważnienia gwarancji na silnik.

Jakie oleje samochodowe należy stosować?

Przy wyborze oleju silnikowego trzeba przede wszystkim kierować się instrukcją producenta. Oleje samochodowe muszą mieć ściśle określoną lepkość i inne własności związane z typem motoru, w którym będą wykorzystane. Dlatego tania wymiana oleju zwykle nie jest dobrym pomysłem. Zasadniczym kryterium musi być kompatybilność produktu z silnikiem. Olej syntetyczny jest najdroższym z dostępnych produktów, ale nie wolno samodzielnie zmieniać go na półsyntetyczny czy mineralny. Ten ostatni nie jest jednolity i ma  znacznie większą lepkość niż syntetyki. Zwykle nie ma przeciwwskazań, by wymienić go na olej syntetyczny, który ma lepsze parametry smarujące i pozwala na efektywniejsze wykorzystanie silnika. W przypadku starej, zużytej jednostki napędowej taka inwestycja może być po prostu mało opłacalna. Dla odmiany użycie oleju mineralnego w silniku, w którym dotąd stosowany był syntetyk, może pogorszyć parametry jego pracy. Dlatego zmianę typu oleju zawsze należy skonsultować z fachowcem.

Wymiana oleju w DPF Technologies

Doświadczona kadra auto-serwisu DPF Technologies w Warszawie zawsze pomaga klientom określić, jaki rodzaj oleju silnikowego należy zastosować w ich pojazdach. Usługę wymiany wykonujemy z wykorzystaniem wysokiej klasy narzędzi, a zużyte oleje i filtry utylizujemy zgodnie z obowiązującymi przepisami – w sposób niezagrażający środowisku naturalnemu. Szybka wymiana oleju i filtra nie stanowi dla nas problemu. Możemy wykonać ją od ręki, co jest dużym udogodnieniem dla klientów spoza Warszawy. Przy okazji możemy dokonać kontroli poziomu oleju w skrzyni biegów, a także jego uzupełnienia lub (jeśli takie są zalecenia serwisowe) wymiany.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie