Czyszczenie filtra DPF przedłuży jego życie

Filtry DPF to elementy układu wydechowego w autach, posiadających silnika diesla. Odpowiadają za to, by do atmosfery nie dostawały się szkodliwe substancje, jakich pełno jest w spalinach. Będący wymogiem filtr cząstek stałych zatrzymuje szkodliwe cząsteczki i sprawia, że sadza zostaje dopalana wewnątrz układu. W ten sposób ogranicza się zanieczyszczenia powietrza, a dbałość o środowisko jest dzisiaj jednym z powszechnych wymogów. Wprowadzane normy wymuszają na producentach aut, by tego rodzaju zabezpieczenia obowiązkowo pojawiały się w pojazdach.

czyszczenie dpf porównanie przed i po

Filtr wymaga dbałości

Oczywiście jak w przypadku każdego elementu auta, tak również filtr cząstek stałych wymaga odpowiedniej eksploatacji. Teoretycznie powinien funkcjonować latami albo przez tysiące przejechanych kilometrów. W praktyce wygląda to zdecydowanie inaczej, dlatego raz na jakiś czas konieczne jest czyszczenie filtrów DPF. Powodem jest fakt, że zbudowane z wielu kanalików wkłady zapychają się cząstkami, które w miejskich warunkach nie wypalają się tak, jak powinny. W takich miejscowościach jak Warszawa często pokonuje się krótkie dystanse, na przykład do pracy lub do szkoły, a wówczas silnik się nie nagrzewa do odpowiedniej temperatury i nie działa wystarczająco długo aby auto samoczynnie urochomiło procedurę wypalania DPF. Sadza pozostaje więc w kanalikach i gromadząc się, zapycha układ. W naszym serwisie proponujemy pomoc w tego typu sytuacjach, a jedną z najbardziej popularnych metod ratowania układu przed kosztowną wymianą całego elementu jest czyszczenie filtra cząstek stałych.

Najpierw jednak warto podkreślić, że problemu zapchania filtra można uniknąć, odpowiednio eksploatując auto. W przypadku filtrów DPF polega to na wypalaniu cząstek za pomocą wysokiej temperatury. W miejskich warunkach bywa to trudne, dlatego raz na jakiś czas warto się wybrać na trasę szybkiego ruchu i rozpędzić samochód tak by silnik osiągnął parametry wymagane aby dopalić sadzę. W filtrach FAP (to także filtry cząstek stałych, montowane choćby we francuskich samochodach) dodaje się specjalnych preparatów, dzięki którym temperatura spalania zostaje obniżona. Dodajmy, że w naszym zakładzie wykonujemy również czyszczenie FAP.

Na czym polega czyszczenie filtrów cząstek stałych?

Jeśli zaniedbamy filtr i zaczną się problemy z jego prawidłowym funkcjonowaniem, konieczne będzie czyszczenie DPF. To proces, którym zajmujemy się w naszym serwisie i zachęcamy do skorzystania, tym bardziej że czyszczenie filtrów cząstek stałych pomaga w doprowadzeniu tego elementu do sprawności i odpowiedniej wydajności. To konieczne do dobrego i bezproblemowego działania całego auta. Nasi specjaliści oferują kompleksowe usługi związane z regenerowaniem filtra. Warszawa jest miejscem, w którym wykonujemy naprawy i czyszczenie. Jeśli więc jesteście mieszkańcami stolicy i okolic lub też w czasie podróży spotkała was przykra niespodzianka, to zachęcamy do wizyty. Oczywiście cennik usług zależy od tego, jakie procedury trzeba będzie wykonać, by przywrócić sprawność auta.

diagram czyszczenia filtrów cząstek stałych

Jak w takim razie wygląda czyszczenie FAP albo czyszczenie DPF? Do tego procesu wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który emitując ultradźwiękowe fale uderzeniowe rozbija cząstki sadzy i kamienia nagromadzone w filtrze. Następnie filtr myjemy wodą. Specjalna substancja wprowadzana jest za pomocą ultradźwięków głęboko do wnętrza filtra i usuwa z wnętrza problemy takie jak sadza czy popioły. Najpierw jednak, jeszcze zanim nastąpi czyszczenie filtra DPF lub FAP, cały ten element musi być wymontowany z układu. Wykonujemy to rękami naszych fachowców. Gwarantujemy profesjonalizm, więc jeśli potrzebna jest wam tego typu usługa, zapraszamy. Wyjaśnimy, na czym wszystko polega, doradzimy, przedstawimy cennik, a na koniec wyczyścimy filtr, by mógł w dobrym stanie wrócić na swoje miejsce w samochodzie.

Za czyszczenie filtra cząstek stałych odpowiada maszyna, w której umieszcza się wymontowaną część. Następnie uderzenia ultradźwięków rozbijają wszelkie zanieczyszczenia stałe które nagromadziły się w filtrze. Proces jest zakończony wtedy, gdy wydajność filtra osiąga odpowiednią wartość, co oczywiście mierzymy. Jeśli filtr jest bardzo zabrudzony, to procedura trwa dłużej, zanim zostanie zakończona. Po upewnieniu się że filtr jest drożny możemy być pewni, że ten element będzie w pełni sprawny i klienci będą się mogli cieszyć komfortową jazdą.

Oczywiście przed rozpoczęciem procesu czyszczenia sprawdza się, czy filtr nie uległ uszkodzeniu, na przykład mechanicznemu. Dopiero kiedy jest pewność, że w tym zakresie wszystko jest w porządku, rozpoczynamy działanie. W przypadku uszkodzonego filtra nie wykonuje się jego czyszczenia. Po jego zakończeniu analizuje się jeszcze wkład, a na koniec montuje się odnowiony element w samochodzie. Sam proces trwa od kilku do kilkunastu godzin, po czym klient dysponuje filtrem o parametrach bliskich nowemu.

zanieczyszczony filtr dpf

Dlaczego filtr się zapycha?

Powtórzmy, problem zapchanego filtra pojawia się między innymi ze względu na jazdę na krótkich trasach, głównie w mieście, w dodatku mało regularną. Wówczas cząstki stałe nie ulegają dopaleniu i gromadzą się w nadmiarze w filtrze. Wtedy konieczne jest czyszczenie filtra DPF. Dzięki temu procesowi sadza, popiół oraz inne zanieczyszczenia zostają usunięte. Nie tylko jazda po mieście wpływa na awarie filtra. Czasem na problemy z tym elementem wpływa usterka w silniku albo w samym filtrze. Dlatego konieczne jest ustalenie, skąd biorą się kłopoty z filtrem, zanim poddany zostanie regeneracji.

Rozpoznaj objawy zapchanego filtra

Jak rozpoznać, że filtr cząstek stałych jest zapchany? Są objawy, które pojawiają się w przypadku kłopotów, aczkolwiek nie zawsze są one kojarzone z filtrem. Jeżeli jednak silnik traci moc, czujemy zapach paliwa czy spalin podczas postoju, następuje wahanie obrotów silnika, świecą się kontrolki, a paliwo zużywane jest w większej ilości, niż zazwyczaj, to niewykluczone, że konieczne będzie czyszczenie filtrów DPF. Te objawy powinny zachęcić do wizyty u specjalisty. W naszym serwisie zdiagnozujemy, czy rzeczywiście odpowiada za nie zapchany filtr cząstek stałych, a jeśli tak, to zajmiemy się jego wyczyszczeniem.

Skontaktuj się z nami

Znajdź nas na mapie